logo PROMOJEAUTO

+420 722 445 607 (Info linka 9-15h)

+420 702 287 969

info@promojeauto.cz

Rada! běžné opravy a výměny

Poslední úprava 14.02.2020 06:32

 
Každých 5.000 km měňte olej. Abyste udrželi motor ve vrcholové kondici, musíte starý olej kompletně vypustit a naplnit motor čerstvým olejem předepsané specifikace. Také budete muset měnit olejový filtr, jehož životnost je obvykle okolo 25.000 km. Dobrou příležitostí pro jeho výměnu je obvykle právě výměna oleje. Obojí vám zajistí prodloužení životnosti vozu.
  • Výměna oleje je středně obtížný úkon. Přestože na samotné práci nic složitého není, potřebujete správný materiál a nářadí (nový olej, nádobu na starý olej a hever či rampu). Když auto zavezete na výměnu oleje do servisu, vyjde vám to poměrně levně. Zvláště pokud žijete ve městě a nemáte vhodné prostory, kde byste mohli výměnu provést svépomoci.

 

Prostřídejte pneumatiky a vyměňte je, je-li třeba. Pro vyrovnání opotřebení pneumatik a prodloužení jejich životnosti je vhodné pravidelně měnit jejich umístění (s tím, že vždy dodržíte správné pořadí). V závislosti na tom, jak s pneumatikami zacházíte, může být nutné měnit jak strany auta, tak umístění vpředu a vzadu. Chcete-li si pneumatiky prostřídat svépomoci, budete potřebovat několik heverů. Druhou, rychlejší a cenově dostupnou možností je odvézt auto do servisu na hydraulický zvedák. [4]

 

Vyměňte stěrače, je-li třeba. Pokud zpozorujete, že se opotřebovává hrana stěračů, že stěrače cvakají, nebo zanechávají nesetřená místa, vyměňte je za nové. V obchodě s náhradními díly obvykle najdete manuál, z nějž zjistíte potřebnou velikost stěračů pro vaše auto. Můžete si s sebou také přinést staré stěrače na výměnu.
 
 
 
Vyměňte vzduchový filtr. Vzduchový filtr je obvykle ukrytý na vršku motoru pod rozměrným kulatým kovovým či plastovým krytem. Když vzduchový filtr vytáhnete a pořádně vyčistíte (stačí ho je profouknout stlačeným vzduchem a vytřít), můžete tím značně prodloužit životnost motoru.
 
 
Zkontrolujte a případně vyměňte řemeny. Takzvaný "klínový řemen" je dlouhý gumový řemen, který se táhne mezi alternátorem, pumpou posilovače řízení a dalšími součástmi motoru, které spojuje. Podobně vypadá i řemen klimatizace. Uspořádání a rozmístění řemenů se může výrazně lišit dle typu motoru, pokud však při startování či zatáčení zaslechnete vysoko posazený pištivý zvuk, zkontrolujte opotřebení řemenů a případně je vyměňte. Nový řemen stojí pár korun a návod pro jeho instalaci najdete v motorovém prostoru.
 
 
Vyměňte zapalovací svíčky. Měli byste provádět také kontrolu (a v případě potřeby i výměnu) zapalovacích svíček. Svíčky jsou základem spalovacího mechanismu motoru, je proto důležité udržovat je v dobrém stavu. Jakákoliv závada na zapalovací svíčce může způsobit zastavení motoru, čemuž byste měli předcházet pravidelnou výměnou.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naši dodavatelé

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací